Przygotowanie do pracy z JavaScriptem

Z Zasoby CoderDojo
Wersja Darek Mastalerz (dyskusja | edycje) z dnia 13:06, 3 sty 2019

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Programowanie w języku JavaScript, nie wymaga (prawie) żadnych dodatkowych warunków i działa po prostu w przeglądarce (Chromium, Firefox, Chrome, IE/Edge, Safari).

Programy można pisać w przysłowiowym notatniku i uruchamiać bezpośrednio upuszczając plik index.html na przeglądarkę. Bardziej zaawansowana technika wymaga uruchomienia na komputerze serwera www i serwowania strony lokalnie do przeglądarki. Niektóre środowiska programistyczne (np. edytor Atom atom.io) posiadają pluginy do takiego działania bez dodatkowych instalacji.

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie zabawy z JavaScriptem jest jednak użycie środowisk dostępnych on-line: jsbin.com, codepen.io, code.org, jsfiddle.net, czy editor.p5js.org.

I właśnie ten ostatni edytor polecam. Również dlatego, że do pisania w JS stosuję (dla ułatwienia) bibliotekę p5 (p5.org), napisaną przez fundację processing.org, która opakowuje „natywny” JavaScript wieloma ułatwiającymi życie komendami. Referencja p5 też jest dobrym miejscem do uczenia się.