Przygotowanie do pracy z JavaScriptem

Z Zasoby CoderDojo
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Programowanie w języku JavaScript, nie wymaga (prawie) żadnych dodatkowych warunków i działa po prostu w przeglądarce (Chromium, Firefox, Chrome, IE/Edge, Safari).

Programy można pisać w przysłowiowym notatniku i uruchamiać bezpośrednio upuszczając plik index.html na przeglądarkę. Bardziej zaawansowana technika wymaga uruchomienia na komputerze serwera www i serwowania strony lokalnie do przeglądarki. Niektóre środowiska programistyczne (np. edytor Atom) posiadają pluginy do takiego działania bez dodatkowych instalacji.

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie zabawy z JavaScriptem jest jednak użycie środowisk dostępnych on-line: jsbin.com [[1]], codepen.io [[2]], [[3]], jsfiddle.net [[4]], czy editor.p5js.org [[5]].

I właśnie ten ostatni edytor polecam. Również dlatego, że do pisania w JS stosuję (dla ułatwienia) bibliotekę p5 ([[6]]), napisaną przez fundację [[7]], która opakowuje „natywny” JavaScript wieloma ułatwiającymi życie komendami. Referencja p5 też jest dobrym miejscem do uczenia się.