Przygotowanie do pracy z JavaScriptem: Różnice pomiędzy wersjami

Z Zasoby CoderDojo
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m
 
Linia 2: Linia 2:
  
 
Programy można pisać w przysłowiowym notatniku i uruchamiać bezpośrednio upuszczając plik index.html na przeglądarkę.
 
Programy można pisać w przysłowiowym notatniku i uruchamiać bezpośrednio upuszczając plik index.html na przeglądarkę.
Bardziej zaawansowana technika wymaga uruchomienia na komputerze serwera www i serwowania strony lokalnie do przeglądarki. Niektóre środowiska programistyczne (np. edytor Atom) posiadają pluginy do takiego działania bez dodatkowych instalacji.
+
Bardziej zaawansowana technika wymaga uruchomienia na komputerze serwera www i serwowania strony lokalnie do przeglądarki. Niektóre środowiska programistyczne (np. edytor Atom [https://atom.io atom.io]) posiadają pluginy do takiego działania bez dodatkowych instalacji.
  
Najprostszym sposobem na rozpoczęcie zabawy z JavaScriptem jest jednak użycie środowisk dostępnych on-line: jsbin.com [[https://jsbin.com]], codepen.io [[https://codepen.io]], [[https://code.org]], jsfiddle.net [[https://jsfiddle.net]], czy editor.p5js.org [[https://editor.p5js.org]].
+
Najprostszym sposobem na rozpoczęcie zabawy z JavaScriptem jest jednak użycie środowisk dostępnych on-line: [https://jsbin.com jsbin.com], [https://codepen.io codepen.io], [https://code.org code.org], [https://jsfiddle.net jsfiddle.net], czy [https://editor.p5js.org editor.p5js.org].
  
I właśnie ten ostatni edytor polecam. Również dlatego, że do pisania w JS stosuję (dla ułatwienia) bibliotekę p5 ([[https://p5.org]]), napisaną przez fundację processing.org [[https://processing.org]], która opakowuje „natywny” JavaScript wieloma ułatwiającymi życie komendami. Referencja p5 też jest dobrym miejscem do uczenia się.
+
I właśnie ten ostatni edytor polecam. Również dlatego, że do pisania w JS stosuję (dla ułatwienia) bibliotekę p5 ([https://p5.org p5.org]), napisaną przez fundację [https://processing.org processing.org], która opakowuje „natywny” JavaScript wieloma ułatwiającymi życie komendami. Referencja p5 też jest dobrym miejscem do uczenia się.

Aktualna wersja na dzień 13:06, 3 sty 2019

Programowanie w języku JavaScript, nie wymaga (prawie) żadnych dodatkowych warunków i działa po prostu w przeglądarce (Chromium, Firefox, Chrome, IE/Edge, Safari).

Programy można pisać w przysłowiowym notatniku i uruchamiać bezpośrednio upuszczając plik index.html na przeglądarkę. Bardziej zaawansowana technika wymaga uruchomienia na komputerze serwera www i serwowania strony lokalnie do przeglądarki. Niektóre środowiska programistyczne (np. edytor Atom atom.io) posiadają pluginy do takiego działania bez dodatkowych instalacji.

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie zabawy z JavaScriptem jest jednak użycie środowisk dostępnych on-line: jsbin.com, codepen.io, code.org, jsfiddle.net, czy editor.p5js.org.

I właśnie ten ostatni edytor polecam. Również dlatego, że do pisania w JS stosuję (dla ułatwienia) bibliotekę p5 (p5.org), napisaną przez fundację processing.org, która opakowuje „natywny” JavaScript wieloma ułatwiającymi życie komendami. Referencja p5 też jest dobrym miejscem do uczenia się.