Licznik Kliknięć

Z Zasoby CoderDojo
Wersja KamilO (dyskusja | edycje) z dnia 12:57, 16 wrz 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Poziom I: Klikanie przycisku

Omówienie zadania:

Na pierwszym poziomie zaprogramujemy guzik, który po kliknięciu będzie zmieniał swoje położenie, czynności które będziemy musieli wykonać to:

 1. Definicja świata - zgodnie z metodologią Greenfoot’a najpierw zaczniemy od stworzenia świata.
 2. Stworzenie i dodanie przycisku do świata.
 3. Sprawienie, aby przycisk zmieniał swoje miejsce po kliknięciu.

Realizacja zadania:

Stworzenie świata

W ogólnym rozumieniu świat w Greenfoot’cie jest miejscem, gdzie działać będą zakodowane przez nas algorytmy i gdzie będą istnieć stworzone przez nas obiekty. W rozumieniu technicznym świat jest po prostu klasą Javy, która dziedziczy z klasy World (poprzez dziedziczenie rozumiemy pewien szczególny przypadek klasy World).
Zanim przejdziemy do instrukcji krok po kroku zatrzymajmy się chwilę i spróbujmy zarysować pojęcia klasa i dziedziczenie. Zacznijmy od klasy.
Klasa w programowaniu obiektowym służy do symulacji obiektów ze świata rzeczywistego. Można powiedzieć, że programiści po wielu latach programowania stwierdzili, że pisanie coraz większych programów staje coraz trudniejsze. Potrzebowali techniki, aby je ułatwić. Stwierdzili, że dużym ułatwieniem będzie jeśli język programowania będzie naśladował relacje zachodzące w świece realnym. Wymyślili więc takie pojęcie jak klasa, za pomocą której będą mogli symulować byty z realnego świata. To tyle jeśli chodzi o ogólną definicje klasy. Teraz, aby już zupełnie rozjaśnić pojęcie skupmy się na potocznej definicji i przykładach.
Klasę w programowaniu należy traktować jako pieczątkę, stempel, formę z której tworzy się obiekty, na których następnie się pracuje. Przykładem będzie np.: klasa Samochód, która będzie opisywać samochody. Za jej pomocą stworzymy w swoim programie obiekty samochodów, które np.: będą poruszać się po drodze.
Jak więc wygląda przykładowy zapis klasy w Javie? Oto przykład klasy samochód, która nie zawiera żadnych zmiennych i metod. Poniżej, zaś przykład klasy Droga, która zawiera zmienną typu samochód (od razu też stworzyliśmy obiekt - new Samochod()):

public class Samochod {
 
}
public class Droga {
   Samochod nazwaWlasna = new Samochod();
}

Kolejnym pojęciem, które jest wykorzystywane w programowaniu obiektowym jest dziedziczenie.
Aby wyjaśnić dziedziczenie zaczniemy od przykładu. Załóżmy, że stworzyliśmy klasę Samochod, która ma 4 koła i kierownicę. Teraz chcemy stworzyć klasę Wyscigowka, która dodatkowo miałaby spoiler. Bez relacji dziedziczenia musielibyśmy w klasie Wyscigowka dodać zmienne reprezentujące koła i kierownice, co byłoby stratą czasu. Za pomocą relacji dziedziczenia możemy zapisać, że klasa Wyscigowka rozszerza (extends) klasę Samochod, dzięki temu nie będziemy musieli dodawać wyścigówce kół oraz kierownicy bo dodaliśmy je już w klasie Samochod, w kodzie mogłoby to wyglądać tak:

public class Wyscigowka extends Samochod {
    Spoiler czarnySpoiler = new Spoiler();
}

Przechodząc do instrukcji w punktach:

 1. Standardowo stwórzmy nowy projekt Greenfoot’a nazywając go LicznikKlikniec.
 2. Stwórzmy klasę o nazwie Tlo, klikając prawym klawiszem na prostokącie z napisem World i wybierając New Subclass …
  • Jako obrazek naszego tła wybierzmy plik space.jpg z kategorii background.
  • Aby potwierdzić stworzenie klasy Tlo kliknijmy na przycisk OK.


Jmk-LicznikKilikniec image00.png